LIKOVNI PRIRUČNIK III



Priručnik za učenike za rad na likovnim zadacima u grupi ili samostalno.

UVOD U RAD 

Izrada rada je podijeljena u četiri faze. 

 • U prvoj fazi se prikuplja otpad manjih dimenzija različitih materijala, oblika i tekstura (plastične bočice, dijelovi plastične ambalaže, plastični čepovi, elektronički otpad, kablovi, dijelovi računala, matične ploče, baterije, vijci, čavli, dječje igračke, školski pribor, žarulje, staklene parfemske bočice i dr.). 

 • U drugoj fazi se izrađuje kutija. Može se upotrijebiti gotova kutija (kutija od nekog proizvoda najmanjih dimenzija A4 format i najveći A3 format, dubine 5 - 7 cm) ili pravljena kutija tih dimenzija. 

• U trećoj fazi se izrađuje crtež. Crtež prikazuje kompoziciju predmeta u kutiji nacrtanih u tlocrtu. Poželjno je da dimenzije crteža i kutije budu istih dimenzija. Odabir predmeta za izradu crteža treba odgovarati predmetima koji će se koristiti za skulpturu. Za izradu kompozicije primijeniti likovna pravila na linku  (TEORIJSKI DIO).

• U četvrtoj fazi izrađuje se skulptura. Sukladno izrađenom crtežu i odabranim predmetima slaže se kompozicija u kutiji. Za izradu skulpture primijeniti likovna pravila na linku (TEORIJSKI DIO).

PRAKTIČNI DIO IZRADA KUTIJE 

Materijal potreban za kutiju: kapaline ili karton ili ploče i letve od drveta do 10 mm. Za spajanje dijelova kutija koriste se primjerena ljepila (kapaline - vruće ljepilo, karton - ljepilo za papir ili vruće ljepilo i drvo - drvofiks i vijci).

Dimenzije kutije (kapaline): 30 cm x 40 cm x 6 cm (sl.1a).

Dimenzije elemenata: dno kutije 30 cm 40 cm x 1 cm, stranica A: 29 cm x 5 cm x 1 cm i stranica B: 39 cm x 5 cm x 1 cm (sl.1b).

Sastaviti kutiju tako što ćete prvo zalijepiti okvir (sl.1c) i zatim okvir zalijepiti za dno.

Sl.1.
Sl.2 i Sl.3.

IZRADA CRTEŽA 

Materijal potreban za crtež: hamer papir, olovka, gumica, geometrijski pribor po potrebi, crni flomasteri različitih debljina i otpadni materijali po želji. Odabrati što više zanimljivih predmeta za svoj rad. 

Predmeti mogu biti odabrani tematski (npr. mrtva priroda, parni stroj, robot) ili nasumično. Tema proizlazi iz onoga kakav dojam ostavljaju predmeti koji se koriste (sl.2a).

Predmeti se mogu rezati ili promijeniti u željeni oblik slažući jedan na drugi ili jedan preko drugoga, pomoću rezanja i lijepljenja (sl.2b).

 
Sl.2a i Sl.2b

Odabrane predmete nasumično poredati po papiru (konglomeracija) ili ih matematički organizirati koristeći se zlatnim rezom i likovnim pravilima (sl.2c). (Pogledati TEORIJSKI DIO na linku.)

Sl.2c

Nakon što se odabere neki od načina organizacije predmeta može se početi sa crtanjem. Nacrtati obrise predmeta po papiru obrisnom linijom (olovka), tako što će se predmeti opisivati olovkom dok leži na papiru (sl.2d).

Obrise predmeta dopuniti detaljima specifičnim za pojedine predmete kako bi crtež što vjernije odražavao izgled predmeta. Pritom paziti da se u crtežu razaznaju i prekriveni predmeti. (sl.2e)

 
Sl.2d i Sl.2e

Nacrtane predmete podebljati različitim debljinama flomastera koristeći se tankom, debelom, točkastom ili isprekidanom linijom. Crtež predmeta koji su prekriveni crtati tankom ili isprekidanom linijom (sl.2f).

  
Sl.2f

IZRADA SKULPTURE 

Materijal potreban za skulpturu: odabrani predmeti, ljepilo za različite vrste materijala i akrilna boja u spreju po odabiru. Predmete slagati u kutiju sukladno izrađenom crtežu (sl.3a). (Pogledati TEORIJSKI DIO na linku.)

Sl.3a

Predmete zalijepiti za podlogu, vrućim ljepilom ili univerzalnim ljepilom za sve materijale. Grublji materijali, metal, glatka i teška plastika se može lijepiti s dvokomponentnim ljepilima. Pustiti da se osuši. (sl.3b)

 
Sl.3b

Kad je kompozicija gotova predmete obojiti u jednu boju zajedno s kutijom (sl.3c).

 




Comments

Popular Posts