LIKOVNI PRIRUČNIK



Priručnik za učenike za rad na likovnim zadacima u grupi ili samostalno.

3D slika s jednim likom / Lara Kubelka

Materijal: kolaž hamer (boje po izboru), škare, ravnalo, trokut, papir za skice, olovka, gumica i ljepilo.

Učenica je napravila 3D sliku s jednim geometrijskim likom. Odabrala je 3 boje, sivu za pozadinu, plavu i srebrnu za trokut.

Za realizaciju ovog zadatka potrebno je nacrtati trokut na kolaž papiru. Zatim se cijeli trokut podijeli na 15 jednakih traka širine 3 cm, trake označe slovima A i B kao na sl.1. Iz postojećeg trokuta koji je podijeljen na 15 traka, dobiju se dva nova trokuta, tako što će svaka druga traka biti u jednoj od odabranih boja, formirajući po jedan trokut kao na sl.2. Zatim se trake izrežu kao na sl.3. Nakon toga na tvrdom kolaž papiru se nacrtaju trake širine 3 cm, te se papir presavije u harmoniku, na koju se lijepe trake od trokuta kao na sl.4. Trokuti se slažu jedan nasuprot drugoga, kao na sl.5. Pogledom s jedne strane na rad vidi se jedan trokut, a pogledom na drugu stranu vidi se drugi trokut (sl. 6, 7 i 8).

 

 
sl.1, sl.2


 
sl.3, sl.4

  
sl.5, sl.6

  
sl.7, sl.8

3D slika s dva lika / Bruna Rački

Materijal: hamer u boji (boje po izboru), škare, ravnalo, trokut, papir za skiciranje, olovka, gumica i ljepilo.

Učenica je napravila 3D sliku koristeći jedan geometrijski lik i njegovu pozadinu. Odabrala je dvije komplementarne boje: crvenu za 2 lika i zelenu za pozadinu.

Za konstrukciju ovakve slike potrebno je na hameru u boji nacrtati likove po želji. U ovom slučaju se radi o dva ista geometrijska lika: A (polukrug) i geometrijski lik B, koji ostaje kao negativ dva polukruga (sl.1). Hamer u boji po želji se zatim izreže na trakice širine 3 cm (sl. 2 i 3). Na podlogu se nacrtaju trake širine 3 cm, te se podloga savije u harmoniku, kao u prošlom zadatku. Zatim se izrezane trake polukrugova i negativa naizmjenično slažu na harmoniku, kao na sl. 4 i 5. Naposljetku, pogledom iz jednog ili drugog kuta na rad, vide se različite slike (sl. 6, 7 i 8).

sl.1, sl.2

 
sl.3, sl.4.


  
sl.5, sl.6

 
sl.7, sl.8

3D slika kružna forma
/ Jan Stjepan Franja i Mila Pičman

Materijal: flomasteri, papir, hamer, kolaž papir, ravnalo, trokut, olovka i gumica, škare i ljepilo.

Učenici su za ovaj zadatak odabrali jednu sliku u geometrijskoj apstrakciji, a drugu u organskoj apstrakciji. Koristili su se cijelom paletom boja.

Za realizaciju ovog zadatka potrebno je nacrtati dvije odvojene slike (A i B), koje se izrežu u trake širine 3 cm (sl.1 i 2). Zatim se na hameru/podlozi nacrtaju trake širine 3 cm i podloga se savije u harmoniku (sl. 3 i 4) na koju se lijepe izrezane trake. Trake se lijepe naizmjenično, kako je naznačeno na sl.3. i tako do kraja (sl.5). Na kraju se dijelovi harmonike A i A iznutra zalijepe da tvore jednu plohu. Slika se poslije savije u valjak i zalijepi iznutra selotejpom. 


 
sl.1, sl.2

  
sl.3, sl.4

 
sl.5, sl.6

2D3D slika / Klara Keglović i Magdalena Pongrac

Materijal: olovka, gumica, kolaž papir u tri tona, ravnalo, trokut, škare i ljepilo.

Učenice su napravile sliku u prostoru koristeći se kvadratom, paralelogramom i trokutom u različitim nijansama boje.

Za realizirati sliku u prostoru od kvadrata, potrebno je prvo nacrtati kvadrate na hameru. Kutovi kvadrata lijeve i desne strane od podloge su jednaki, a ostale stranice se konstruiraju paralelno jedna na drugu (sl.1 A). Od kvadrata se kasnije koristi jedna stranica, koja je paralelogram (sl.1 B) i polovina stranice po dijagonali, koja je trokut (sl.1 C). Tako dobiveni likovi izrežu se u kolažu od tri tona, kako bi se postigla iluzija (sl. 2). Mogu se koristiti manji ili veći elementi, kako bi slika bila dinamičnija. Od dobivenih likova se gradi slika (sl. 3, 4 i 5). Slika se može postaviti u prostoru pomoću kartonskog stalka pričvršćenog na pozadinu slike (sl. 6 i 7).


 
sl.1, sl.2


 
sl.3, sl.4.

 
sl.5, sl.6

sl.7, sl.8

Neobični objekt / Vita Svilanović i Dora Bilić

Materijal: hamer, kolaž u boji, ljepilo, olovka, gumica, trokut, ravnalo, šestar i škare.

Učenice su načinile neobičan objekt inspiriran iskustvima op-arta (sl.1). Za bazu su odabrale kvadar, a za ostale dijelove objekta odabrale su geometrijska tijela: kocku, piramidu i valjak.

Za načiniti geometrijska tijela potrebni su plaštevi: kvadra, kocke, piramide i valjka (sl.2). Kada se geometrijska tijela konstruiraju, sljedeći korak je uređivanje njihove površine. Plašt se može napraviti

u nekom od kolaža ili se može naknadno kolažirati na kartonu. U ovom slučaju piramida i valjak su oblikovani od sjajnog papira, dok je kocka oblikovana kao iluzija prostora. Na slici 4 prikazan je princip po kojem se oblikuju stranice kocke u kolaž papiru da bi se dobila iluzija (sl.5). Kada svi elementi objekta budu gotovi lijepe se jedan na drugi. U kvadru, kao podlozi, ureže se istostranični trokut da vrh kocke uroni unutra i zalijepi se. Isti postupak se ponovi i kod učvršćivanja piramide na suprotni vrh kocke. Valjak se može pričvrstiti tako što se napravi rupa u kocki ili se prepolovi valjak i zalijepi na stranice kocke (sl.6).

Sl.1

 
sl.2, sl.3

 
sl.4, sl.5

sl.6

Reflektirajuće kocke / Dora Petra Ljubičić i Asja Kučević

Materijal: olovka, gumica, ravnalo, trokut, škare, kolaž, papir i ljepilo.

Učenice su načinile reflektirajuće kocke, koristeći se različitim uzorcima.

Za realizaciju ovog zadatka potrebno je konstruirati kocku. Za to je potreban plašt koji se nacrta, izreže i zalijepi u nekom od kolaž hamera (sl.1, 2 i 3). Prije nego se sastavi kocka, na samom plaštu se lijepe različiti uzorci od kolaž papira koristeći simetriju i ritam (sl. 4 i 5). Na kraju se kocke sastave isloži kompozicija (sl.7).


 
sl.1, sl.2

  
sl.3, sl.4

  
sl.5, sl.6

sl.7

Finalni rad – Instalacija

Materijal: olovka, gumica, ravnalo, trokut, škare, kolaž papir, ljepilo, obostrani selotejp, permanentni flomasteri.

Na finalnom radu radili su svi učenici, svaki odgovoran za svoj dio instalacije. Finalni rad se satoji od 4 modela kocki, dimenzija 40 cm x 40 cm x 40 cm, sa izdvojenim dijelovima trostrane i četverostrane piramide, što kocke čini izubljenima.

Za realizaciju rada potrebna su 4 plašta prilagođenog modela kocke (sl.1, 2, 3 i 4). Prvo se naprave mali modeli u hamer papiru uz pripadajući plašt. Na plaštu se nacrtaju uzorci, koji bi trebali poštivati elemente op-arta, negirajući postojeću formu objekta (sl. 5, 6, 7 i 8). Tako se na postojećem malom modelu, može usporedo kontrolirati uzorak na kome se radi. Kada se definira uzorak mogu se raditi modeli većih dimenzija (sl. 9 - 24).

sl.1, sl.5

sl.9

  
sl.6, sl.2

sl.10

sl.3, sl.7  

sl.11

sl.8, sl.4

sl.12


  

  

  

  

  





Comments

Popular Posts